Blog

Flöre Hakkında Bilgi

Flöre, düğmeyle kapatılmış ucuna doğru incelen, dikdörtgen kesitli, hafif ve esnek çelik namlulu dürtme silahı. 17. yüzyılda yaygın olan saray kılıçları için bir antrenman silahı olarak geliştirilmiştir. Günümüzde daha çok eskrim sporunda kullanılır.

Modern Flöre

Modern eskrim flöresinin uzunluğu en çok 110 cm, ağırlığı da en çok 500 gr olur. Daha hızlı hareket ettirebilmek için genelde daha hafif olanları yeğ ile tutulur. Kaliteli tavlı çelikten yapılan ve en çok 120 mm çapında bir el koruma tası olan namlunun uzunluğu 900 mm’ye kadar çıkabilir.

Başlıca iki flöre türü vardır: hafif eğimli, sade bir kabzası bulunan Fransız flöresi ve el koruma tasının 5 cm gerisinde çapraz bir tutma çubuğu bulunan ve bir şeritle bileğe bağlanarak kullanılan İtalyan flöresi daha sağlam bir kavramaya olanak verirken, Fransız flöresi parmaklara ve bileğe daha geniş bir hareket özgürlüğü sağlar.

Uluslararası eskrim karşılaşmaları ile Olimpiyat Oyunları’nın temel dalları arasında uzun süredir yer alan flöre, bu karşılaşmalarda hem erkekler, hem de kadınlarca kullanılan tek silahtır. Flörenin ucunda puan kaydetmek için en az 500 gr basınç uygulanması gereken bir düğme vardır. Flöre dövüşleri rakibin gövdesine odaklanan, en dar hedef bölgesine sahiptir. Elektronik puanlama sistemi sadece, bu bölgeye tuş yapıldığında tespitini yapar. Karşılaşma sırasında tuşlar silahın ucuyla, vücudun ön yüzünde çene altından kasıklara kadar, arka yüzünde ise enseden kalçaların üst sınırına kadar olan bölümlerdeki geçerli hedeflere yapılır. 1960’tan bu yana kadınlar ve erkeklerde hedef aynı tutulmaktadır.

Flörecinin savunma amacıyla başlama çizgisinden 5 m’den fazla geriye çekilmesi, rakibine bir tuş kazandırır. Vücudun hedef dışındaki noktalarına yapılan tuşlar sayılmaz. Bu durumda hakem maçı durdurur ve sayılmayan (geçersiz) tuşun yapılma anıyla, vuruşmanın fiilen kesilme anı arasındaki sürede yapılan tuşlar yok sayılır; ayrıca bir ceza verilmez. Saldırı hakkını sağlayan flöreciye, rakibi karşı saldırıda bulunamaz. Savunmadaki flörecinin karşı saldırı hakkını (riposte) elde etmesi için saldırıyı savuşturması ya da etkisizleştirmesi gerekir. Her iki flörecinin de saldırı hakkını aynı anda sağlamaları (böyle yapılan tuşlar sayılmaz) dışında, aynı anda yapılan tuşlarda, saldırı hakkını sağlamış olan flörecinin yaptığı tuş sayılır.

1956 Melbourne Olimpiyatları’ndan itibaren uluslararası karşılaşmalarda elektrikli sayı aygıtı kullanılmaya başlamışsa da, saldırı hakkını kimin sağladığına hakem karar verir. Maçı, beş tuşu ilk tamamlayan kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir